Jak przystosować poddasze użytkowe do zamieszkania

Wybierając projekt domu wielu z nas decyduje się na opcję z mieszkalnym poddaszem, jednak bardzo często dopiero po zakończeniu budowy domu pada pytanie jak przystosować poddasze użytkowe do zamieszkania. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Poddasze użytkowe ideale miejsce na pokoje dla gości

Budowa domów piętrowych od jakiegoś czasu przestała być modna, a w miejsce prostokątnych bliźniaków coraz częściej powstają parterowe rozłożyste domy w stylu kalifornijskim. Nic więc dziwnego, że szukając dodatkowych metrów na sypialnie i pokój gościnny wielu z nas decyduje się postawić na dom parterowy z poddaszem użytkowym. Niestety bardzo często powierzchnia na poddaszu nie ma jakiegoś specjalnego zastosowania, a jej przydatność wychodzi dopiero po wybudowaniu domu.

Przystosowanie poddasza do zamieszkania rozpoczyna się na etapie wykańczania domu. To wtedy musimy pomyśleć o przystosowaniu klatki schodowej i samych schodów, czy o ewentualnej toalecie na górze, do której mamy podciągniętą kanalizację, ale na którą nie byliśmy ostatecznie zdecydowani.

Adaptacja poddaszy

Finalnie poddasze użytkowe może nam służyć jako pokoje gościnne, sypialnia, biuro, czy suszarnia, wszystko zależy od naszych potrzeb. Jednak, aby poddasze mogło zacząć spełniać jakąś konkretną rolę to najpierw musi zostać przystosowane do użytkowania. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić szczelność połaci dachu.

Musimy mieć pewność, że dach nie przepuszcza wody, musimy również zwrócić uwagę na skraplającą się parę wodną, która może stanowić zagrożenie i doskonałą pożywkę dla rozwijającej się pleśni, czy grzybów. Jeżeli mamy pewność, że jest bezpiecznie wtedy możemy zabrać się do pracy. Dobrym sposobem na utrzymanie ciepła na poddaszu będzie uszczelnienie go przy użyciu wełny mineralnej, którą z reguły układa się w dwóch warstwach pionowej i poziomej.

Jak przystosować poddasze użytkowe:

  • ocieplenie wełną mineralną
  • budowa ścianek i skosów z karton gipsu
  • położenie gładzi i pomalowanie ścian

W dalszej kolejności powinniśmy zadbać o węzeł sanitarny, jeżeli zdecydujemy że jest nam potrzebny. Następnie musimy położyć podłogę, a później zająć się budową ścianek i skosów z karton gipsu. Na koniec pozostaje nam położenie gładzi i pomalowanie ścian. Wszystko po to, aby poddasze użytkowe w jak największym stopniu nadawało się do zamieszkania.

Po wykonaniu tych prac, możemy nadal prowadzić niezbędne prace wykończeniowe. Wstawić drzwi i wnieść wszystkie potrzebne meble, aż do ostatecznego zakończenia prac.

  • adaptacja poddaszy Lublin
  • docieplenia poddaszy Lublin